Małosolne to szczyt lata. Robi się je na wiele sposobów a i tak zawsze wychodzą smaczne. Poniżej podaję różne sposoby ich przygotowania oraz wskazówki. Polecam, zrobione w domu są najlepsze. U nas w domu ogórki to działka Ukiego.
Zacznijmy od ogórków
Od ogórków zależy wiele i o ile sami sobie ich nie wyhodujemy, nie mamy na to wpływu. Jeśli zdarzy się, że ogórki małosolne będą puste w środku, mało jędrne to najczęściej wina samych ogórków bądź środków ochrony roślin do nich dodanych. Do słoików wybierajmy ogórki małe, jędrne i ze sprawdzonych źródeł.
Ważne jest także, by gęsto je upakować w słoiku, żeby nie wypływały na wierzch. Ogórki muszą być całkowicie zalane.
Woda
Woda do ogórków na pewno musi być miękka. Z twardej wody wytrącają się osady. Ogórki można zalać: 1. zimną wodą z kranu
2. przegotowaną wodą ostudzoną
3. przegotowaną wodą wrzącą
Wszystkie 3 sposoby przetestowałam i muszę powiedzieć, że różnice są niewielkie. Zalanie ogórków wrzątkiem nie powoduje utraty ich jędrności, ogórki szybciej się kiszą i są bardzo smaczne.
Sól i przyprawy
Na 1 litr wody dodajemy 1 płaską łyżkę soli, stąd nazwa „małosolne” do ogórków kiszonych dodajemy więcej. Najlepiej przygotować sobie wodę z solą wcześniej i takim roztworem zalewać ogórki.
Czosnek: na 1 litrowy (0.9l) słoik ogórków dodajmy 3-4 ząbki czosnku.
Koper: Do ogórków najlepiej dodać koper razem z baldachami (żółtymi kwiatkami), dodaje się 2-3 gałązki. Jeśli nie mamy kopru z ogrodu bądź targu, koperek sprzedawany w marketach, także się nada.
Korzeń chrzanu: na 1 litrowy (0.9l) słoik ogórków dodajmy dodajmy 2 paski chrzanu 1x2cm. Chrzan należy oczyścić obrać ze skórki.
Dodatki: dla walorów smakowych dodaje się do ogórków różne liście. Po 1 lub 2 na słoik, są to liście:
1. chrzanu
2. dębu
3. wiśni
4. porzeczki
5. winogron
Każdy z nich dodaje do ogórków subtelną nutę. Warto wypróbować różne opcje, jednak pamiętajmy, że i bez tego ogórki się ukiszą.
 |
Smacznego! |
Procedura:
1. Ogórki dokładnie myjemy
2. Ciasno układamy ogórki w dobrze umytym słoiku
3. Przygotowujemy roztwór woda + sól
4. W przerwy między ogórkami upychamy chrzan, koper oraz czosnek
5. Opcjonalnie dokładamy liście
6. Ogórki zalewamy wody, tak żeby je przykryła
7. Słoiki zakręcamy lub przykrywamy talerzykiem
8. W zależności od warunków temperaturowych i preferencji ogórki otwiera się po 1-2-3 dniach, wyznacznikiem jest najczęściej zmętnienie wody. Ja czekam jeszcze jeden dzień od zmętnienia, takie najbardziej lubię.