W Polsce krewetki kupujemy raczej już obrane i wstępnie obgotowane. Jeśli mają biało-różowy kolor znaczy to, że były już obgotowane. Krewetka świeża jest raczej szaro-brązowa i szklista. Poniżej wskazówki, jak obrać krewetkę oraz co zrobić z „resztkami”.
1.PŁUKANIE Świeże krewetki można mrozić. Po rozmrożeniu lub świeże należy dokładnie opłukać zimną wodą. Ja moczę krewetki przez ok 1 godzinę a potem płuczę pod bieżącą wodą. Następnie osuszamy papierowym ręcznikiem.
2. USUWANIE GŁOWY Głowę krewetki można ukręcić lub odciąć nożem. Należy robić to delikatnie aby nie utracić czerwonego barwnika- astaksantyny, który jest drogocennym przeciwutleniaczem jak witamina A czy E. To jemu krewetki zawdzięczają po ugotowaniu czerwono-różowy kolor.
Uwaga: Wszystkie resztki (oprócz żyłek): głowy, odnóża oraz pancerze odkładamy do osobnej miski. Posłużą nam do zrobienia wywaru krewetkowego, który może być bazą do sosu lub zupy.
3. USUWANIE PANCERZY Usuwanie pancerza można zacząć od góry lub od ogonka. Można sobie pomóc podważając go nożykiem. Pancerz ściągamy delikatnie aby nie uszkodzić mięsa krewetki. Czasami razem z pancerzem odchodzą także nóżki. Pancerz okrywa także ogonek krewetki, odrywając go od mięsa trzeba uważać żeby nie oderwać ogonka razem z tą częścią pancerza.
4. USUWANIE NÓŻEK Należy delikatnie pociągnąć za jedną z nóżek by oderwać je wszystkie. Łatwo odchodzą od krewetki.
5. USUWANIE DOLNEJ ŻYŁKI Od spodu wewnątrz krewetki biegnie długa czarna żyłka. Usuwanie jej nie jest konieczne, ale większość osób to robi. Żyłkę widać gołym okiem, należy płytko naciąć mięso wzdłuż krewetki i wyciągnąć ją np. wykałaczką lub nożem.
6. USUWANIE GÓRNEJ ŻYŁKI Usunięcie górnej żyłki jest konieczne. Jest to układ pokarmowy krewetki który jest wypełniony mułem z dna morza. Pozostawienie go w mięsie wpłynie negatywnie na smak potrawy. Podobnie jak przy dolnej żyłce nacinamy płytko krewetkę wzdłuż i wyciągamy żyłkę.
7. PŁUKANIE Tak obrane krewetki płuczemy wodą, osuszamy. Są gotowe do dalszego użycia.
8. RESZTKI To własnie resztki z krewetek są najbardziej esencjonalne i nadają niepowtarzalny smak potrawą. Można podsmażyć je kilka minut na maśle lub oliwie a następne kilka minut podgotować w białym pół wytrawnym winie. Głowy oddadzą wywarowi drogocenny barwnik i smak. Taki wywar należy przecedzić przez sitko. Dopiero teraz resztki z „resztek” należy wyrzucić a wywar spożytkować na przykład na aromatyczną zupę.